Rusya NATO’yu göz hapsine aldı! O ülkelerden ev satın alıyorlar

Haber Global’in özel haberine göre; Avrupa Birliği’ne (AB) yakınlığıyla bilinen ve merkezi AB kurumlarının da bulunduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alan “EU Reporter” yayın organında son derece çarpıcı bir iddia gündeme getirildi. İddiaya göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimler, İsveç ve Norveç’te askeri üslerin yakınlarında evler satın alıp gizlice NATO eğitimleri ve tatbikatlarını gözetliyorlar. EU Reporter’in analiz yazısında NATO’dan elde edilen istihbarat bilgilerine de yer verildi.

ABD, HEM NORVEÇ HEM DE İSVEÇ’TE İKİ HAVA ÜSSÜ İNŞASINA BAŞLADI

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin tamamlanmasının ardından ABD, hem Norveç hem de İsveç’te iki hava üssü inşasına başladı. İki ülkenin kuzeyinde de deniz üsleri yapımı için gerekli bütçe ve hazırlık önerisi Başkan Joe Biden tarafından Amerikan Kongresi’ne sunulurken, geçtiğimiz haftalarda ABD öncülüğünde, biri Norveç diğeri de İsveç’te olmak üzere iki geniş kapsamlı askeri tatbikat gerçekleştirdi. ABD ve NATO’nun İskandinavya’daki stratejik konseptine karşı, Rusya ise bu süreçte insan gözlemi ve istihbaratı alabilmek için çok ilginç bir yöntem izlemeye başladı.

GÖZLE GÖRÜLÜP GÖZLEM YAPILABİLECEK KADAR YAKIN

NATO istihbarat raporuna göre haklarında uluslararası ambargolar olmayan zengin Rus oligarklar ve politikacılar; İsveç ile Norveç’in kuzeyindeki satılık evleri satın almaya başladılar. İstihbarat raporundaki çarpıcı bilgi ise bu arsa ve binaların tamamının tatbikat yapılan yerlere ya da ABD tarafından açılacak yeni askeri üslere “gözle görülüp gözlem yapılabilecek kadar” yakın olması.

TATBİKAT SÜRESİNCE ASKERİ ALANA YAKIN YERDEKİ KONUTLARDA KALDILAR

İstihbarat raporundaki bilgilere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın olan oligarklar ve politikacılar, tatbikatlar ve askeri hazırlıklar öncesinde; aileleriyle birlikte Norveç ve İsveç’e giderek tatbikat süresince bu evlerde kalıyorlar. Norveç iç istihbarat birimi PST’nin raporunda ise iki Rus politikacının NATO’nun kısa süre önce Norveç’te gerçekleşen ‘Steadfast Defender 24’ tatbikatı süresince askeri alana yakın yerdeki şahsi konutlarında kaldıklarını ve “tatbikatı gözlemlediklerini” ileri sürüldü.

AJANLAR ÜSSÜ İZLİYOR

PST raporundaki bilgilere göre; PST ajanları Rusya’nın Murmansk kenti Belediye Başkanı Igor Morar ve Rus politikacı Viktor Saygin’in evlerini bir süredir gözlem altında tutuyorlar. Ajanların sunduğu bilgiye göre iki isim de yüksek binaları da satın almış durumdalar ve bu binaların üst katlarından Bardufoss hava üssündeki tüm hareketliliği izliyorlar. Bardufoss Hava Üssü ise ABD’nin İskandinav ülkelerinin hava kuvvetleri personellerini eğittiği askeri üs olarak biliniyor.

SİVİLLERİ KULLANIYORLAR

NATO raporundaki bir başka çarpıcı bölüm de Rusya’nın 2024 yılı olası istihbarat faaliyetlerine yönelik tahminleri içeriyor. NATO’nun tahminlerine göre Rusya askeri-istihbarat eylemlerini örtmek amacıyla sivil nüfusunu kullanarak hedefteki NATO üyesi ülkelerde arsa, ev almak, yatırım yapmak ya da borsaya girmek gibi faaliyetlerle sızmayı planlıyor.

KAYNAK: HABER GLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir